Lokmacı

Lokmacı

Lokmacı, lokmayı çok iyi yapan ustaya da lokmacı denir, lokmayı çok seven ve çok tüketen insana da lokmacı denir. Dilimizde kimi kelimeler iki anlamlı kullanılır. Hangi anlamda kullanıldığını ise kullanıldığı durama göre anlarız.

Lezzetin Tatlı Kıvamına Gönlün Hayrına Vesile Olana Lokmacı Denir

Lokmacı bu bilgilendirmede lokma işinin ehli olarak tanımlanacaktır. Lokma yapmak da yemek de özel bir kültürdür toplumsal yapımızda. Her kes lokmacı olamaz. Hatta lokma yapanların çoğuna dahi lokmacı denemez. Çünkü lokmacı, lokma ustası olduğu kadar ikram ustası, gönül ehli olmak durumundadır. Bir cenaze sonrası yüzlerce insana sunduğu atmosfer ve ruh hali farklıdır, bir düğünde yüzlerce insana sunduğu lokma ikramının ruh hali ve atmosferi farklıdır. Bu lokma hayır lokmasıdır ve lokmacı da hayırlı insan olursa makbul lokmacı olacaktır.

Yalancı korsan Lokmacılara Dikkat

Lokmacının ne olduğu dahi bilmeyen ve önemsemeyenler, lokma arabası alarak, teknik destek ile lokmacı olduklarını ilan ediyorlar. Cenaze töreninde lokma yapar iken ve sunar iken ne yapmaları gerektiğini ise asla bilmiyorlar öğrenmekte istemiyorlar. Oradan alacakları üç, beş yüz lira ile lokmacı olacaklarını sanıyorlar. Elbette oradaki lokmaya uzanan insan, o lokmayı sunanın gerçekten lokma erbabı mı acemi esnaf mı olduğunu çok iyi biliyor. Hayrı mı parayı mı düşündüğünü de çok iyi biliyor. Acemi lokmacı esnafı bunu bilmese de yüzlerce yıllık lokma kültürünün yaşatıcısı insanlar bu gerçeği çok çabuk fark ediyorlar.

Kaçak Malzemeden Sağlıksız Lokma Yapan Lokmacılar Var

Lokmacı arayanların doğru lokmacıya ulaşması için bilmeleri gereken ilk şey bu işin öncelikle yasal olması gerektiğidir. Firmasının vergi kaydını görmektir. Diğer önemli husus ile bu işin diploması yoktur. Meslek eğitimi vardır ki buda meslekte pişer, ustadan öğrenilen yetenek ve beceridir. Ustasını sormak veya kaç yıllık usta olduğunu sormak cevaptan emin olmak zaten yeterli bilgiyi verecektir. Hayır lokmacısı, hayrına şer karıştırmaz. Sahte un, şeker, yağ kullanmaz. Lokmacıya siz, kullandığı ürünleri ve izinlerini sormadan o size gösterir. Kendinden emin davranır. Acemi esnaf lokmacı ise daha çok kar hırsı ile kaçak, etiketsiz, izinsiz, markasız ürün kullanır ve bunu sizden hali ile saklar. Mesele kar değildir. Elbette bu işten geçinen ehil lokmacı da kazanç sağlamaktadır. Mesele sağlıklı ürünü adabına göre yapmak ve adabına göre sağlıklı sunmaktır. Dolandırmak ayrı bir iştir ve onlar dolandırıcı lokmacıdırlar. Dolandırıcı lokmacı uyarısını meslek ahlakımız gereği sizin ile paylaşıyoruz. Dikkate alıp almamak ise sizin bileceğiniz tercihiz olacaktır.

Lokmacı Geleneği

Lokmacı ocağında pişen, gelenekte yoğrulan, usta eğitiminden geçen lokmacılarımız lezzetli lokmaları ve ehil ikramları ile hizmetinizdedir.


 

Lokmacı